Gatunki filmowe – charakterystyka

Gatunki filmowe – charakterystyka
www.stalstw-sa.pl

Nie da się ukryć, że przemysł kinematograficzny jest niezwykle bogaty, a jego prężny rozwój trwa nieustannie. W związku z tym powstaje coraz więcej nowych tytułów, filmów będących hybrydami gatunków oraz dzieł niebanalnych, aby tylko zachęcić do ich obejrzenia potencjalnego widza. Oczywiście oprócz nowoczesnych interpretacji reguł gatunkowych, ciągle powstają również filmy tradycyjne osadzone w konwencji konkretnego gatunku. Są one nie tylko bardzo charakterystyczne, ale też pozwalają na łatwe zaklasyfikowanie ich do konkretnej kategorii. Wyróżniają się bowiem znanymi kryteriami, których nie sposób w nich nie odnaleźć. Warto posiadać podstawową wiedzą na temat gatunków filmowych, ponieważ pozwoli ona nam na szybką klasyfikację dzieła do konkretnego gatunku.

1. Akcja – jest przede wszystkim atrakcyjna dla mężczyzn, którzy uwielbiają gdy na ekranie kinowym bardzo dużo się dzieje. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie widzom rozrywki poprzez zaskakujące, niezwykle szybkie i dynamiczne sceny. W związku z tym filmy akcji pełne są scen pościgów samochodowych, bijatyk, strzelanin oraz innych efektownych scen kaskaderskich. Powinny one dodatkowo nieść dużą dawkę napięcia i emocji. Warto zaznaczyć, że filmy akcji kładą nacisk właśnie na sensację, pęd i zaskoczenie, niekoniecznie na rozbudowaną fabułę.

2. Komedia – gatunek ten jest chyba najbardziej powszechnym, ponieważ filmy te podobają się niemalże każdemu. Przedstawiają rzeczywistość w krzywym zwierciadle, pełne są humoru sytuacyjnego czy też niebanalnych ripost, a także portretują prawdziwie szalone i zawadiackie postaci. Co więcej, komedie zazwyczaj posiadają szczęśliwe zakończenie, dlatego też warto po nie sięgać szczególnie wtedy, gdy chce się poprawić sobie nastrój. 3. Dramat – w przeciwieństwie do komedii i akcji kładzie bardzo duży nacisk na samą fabułę.

W dramacie liczy się bowiem najbardziej cała historia, która powinna poruszyć widza i wzbudzić w nim pewne emocje. W związku z tym akcja tego typu filmów obraca się zazwyczaj wokół jakiegoś konfliktu, problemu czy też sytuacji, w której znaleźli się jego bohaterowie. Często przedstawiają zatem wewnętrzną walkę charakteru, cierpienie, ból, ale też szczerą radość. Dramaty gwarantują emocje niczym w kalejdoskopie, które na pewno zostaną z nami na długo. 4. Fantasy – fabuła filmów fantasy jest przede wszystkim umiejscowiona w fikcyjnym świecie, w którym działać mogą różne nadprzyrodzone moce oraz magia.

Bohaterami są zatem nie tylko ludzie, ale przede wszystkim stwory baśniowe, takie jak elfy, wiedźmy, trolle, krasnoludy, smoki, driady lub też jednorożce. Zasadniczo arsenał postaci ogranicza jedynie wyobraźnia scenarzysty, który wprowadza także do świata przedstawionego mityczne rekwizyty. Fabuła fantasy to zwykle przygoda, wędrówka lub też walka, bardzo często dobra ze złem. 5. Horror – ma za zadanie wywołać u widza grozę, niepokój i szok, a także obrzydzenie. Fabuła opiera się zatem na zagrożeniach, strachu, wizjach i ucieczce przed śmiercią.

projektowanie stron internetowych zielona góra
paintball laserowy gdańsk