Zaznacz stronę

Czy Twoje dziecko jest prawo- czy lewopółkulowe? A Ty? Powszechnie panująca opinia dzieli ludzi na prawo- i lewopółkulowych. Podobno, ci u których dominuje prawa półkula mózgu, są bardziej kreatywni, utalentowani artystycznie. Osoby z dominującą półkulą lewą to osoby bardziej analityczne, stawiające na logikę i uzdolnione matematycznie. A co byście powiedzieli na to, że ta teoria nie ma żadnego naukowego potwierdzenia?

Wszyscy kochamy schematy. Uwielbiamy rozwiązywać testy typu: “Która półkula twojego mózgu jest dominująca?”. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasło, by na monitorze komputera lub wyświetlaczu smartfona, wyświetliły się miliony testów, quizów, itp. Jednak ta idea to mit.

Prawdą oczywiście jest, że niektórzy ludzie są bardziej analityczni i zorganizowani, podczas gdy inni są bardziej kreatywni i spontaniczni, ale nie wynika z tego, że te różne typy osobowości można powiązać z używaniem jednej lub drugiej połowy mózgu.

Skąd się wziął ten mit?

Korzenie tego poglądu sięgają XIX wieku, gdy dwaj ówcześni neurolodzy Paul Broca oraz Carl Wernicke, badając pacjentów, którzy wskutek urazów zaczęli mieć problem z komunikacją, odnaleźli uszkodzenia w ich lewych płatach skroniowych. Zasugerowało im to, że mowa jest kontrolowana przez lewą półkulę mózgu.

Odkrycie zainspirowało autora noweli “Doktor Jekyll i pan Hyde” Roberta Louisa Stevensona, który w swojej książce wprowadził ideę, według której prawa półkula kieruje się uczuciami i spontanicznością, natomiast lewa kalkulacją i logiką. Powstał pewnego rodzaju mit, który z czasem dla wielu stał się wiedzą powszechną.

Badania naukowe

Badanie Uniwersytetu Utah dostarcza całkiem konkretnych dowodów na to, że dzielenie ludzi ze względu na dominację półkul mózgu nie ma absolutnie nic wspólnego z nauką. Zespół badawczy przeskanował mózgi ponad 1000 osób szukając oznak, że niektórzy ludzie faworyzują jedną stronę mózgu, a inni drugą. Bezskutecznie. Wszyscy uczestnicy badania wykorzystywali cały swój mózg w równym stopniu przez cały czas trwania eksperymentu.

Tak, różne części mózgu są szczególnie aktywne dla różnych aktywności, ale nie ma żadnego dowodu na to, że jedna z półkul mózgowych jest dominująca i odpowiedzialna za logikę lub kreatywność.

Osoby sceptyczne zachęcam do zapoznania się z wynikami wspomnianych badań na Uniwersytecie Utah (przynajmniej z wnioskami), które znajdziecie tutaj.

Pamiętajmy również o tym, aby nie “sprzedawać” mitu o dominacji półkul mózgowych Waszym dzieciom. Sytuacja, w której dziecko przychodzi do nas z informacją, że zrobiło test internetowy, z którego wynika, że jest “prawopółkulowe” i nie zamierza dłużej uczyć się matematyki, może być dość trudna 😉

Dla podsumowania podsyłam film z serwisu TED-Ed

%d bloggers like this: