Zaznacz stronę

Jeden z ulubionych kawałków pseudonauki: ludzie używają tylko 10% swojego mózgu, a przebudzenie pozostałych 90% – rzekomo w stanie uśpienia – pozwala zwykłym istotom ludzkim na pokazywanie nadzwyczajnych zdolności umysłowych.
Fakty naukowe są jednak inne- używamy całego naszego mózgu, niezależnie od tego, co robimy w danym momencie!

Ludzki mózg jest złożony. Oprócz wykonywania milionów przyziemnych aktów, komponuje koncerty, wymyśla skomplikowane rozwiązania równań, jest źródłem wszystkich ludzkich uczuć, zachowań, doświadczeń, a także skarbnicą pamięci i samoświadomości. Nic więc dziwnego, że mózg pozostaje tajemnicą samą w sobie.

Do tej tajemnicy dodaje się twierdzenie, że ludzie wykorzystują tylko 10% swojego mózgu. Gdyby tylko zwykli ludzie nauczyli się pobudzać pozostałe 90%, mogliby zostać geniuszami matematycznymi, a może nawet okazałoby się, że posiadają moce telekinetyczne 😉

Neurolog Barry Gordon opisuje mit jako śmiesznie nieprawdziwy, dodając: „używamy praktycznie każdej części mózgu i większość jego części jest aktywna cały czas”.

Skąd więc ten mit?

Chociaż ciężko ustalić konkretnego sprawcę, który rozpoczął tę legendę, pojęcie to zostało powiązane z amerykańskim psychologiem i autorem Williamem Jamesem, który argumentował, że „Używamy tylko niewielkiej części naszego możliwego zasobu mentalnego i fizycznego. ” Mit jest również powiązywany z Albertem Einsteinem, który podobno użył go, aby wyjaśnić swój kosmiczny, wysoki intelekt. Czy faktycznie tak było? Nie wiem, aczkolwiek nie sądzę 🙂

To jak jest z tą aktywnością mózgu

Nie istnieją żadne naukowe dowody na to, że używamy tylko 10% naszej materii nerwowej. Nowoczesne skany mózgu pokazują aktywność całego mózgu, nawet gdy odpoczywamy. Drobne uszkodzenia mózgu mogą mieć druzgocące skutki. Jeżeli 90% mózgu jest zazwyczaj nie wykorzystywane, uszkodzenie w tych rejonach nie powinno wpływać na człowieka. Jednakże w mózgu prawie nie ma regionów, które po uszkodzeniu nie prowadzą do utraty zdolności. Nawet drobne uszkodzenia mózgu mogą mieć poważne skutki. Weźmy również pod uwagę sytuację, w której tkanka nerwowa reprezentująca kończynę staje się zbędna przez utratę tej kończyny. Bardzo szybko sąsiednie obszary rekrutują tę tkankę do nowych funkcji. To pokazuje, jak łatwo mózg wykorzystuje całą dostępną tkankę nerwową.

Dlaczego mit wciąż żyje

Dla wielu ludzi mit 10% brzmi bardzo atrakcyjnie. Wielu z nas wierzy, że możemy osiągnąć o wiele więcej – nauczyć się języków,osiągnąć spektakularne wyniki sportowe – jeśli tylko skupimy się na uśpionym potencjalne naszego mózgu. Na tej niewiedzy korzystają wciąż ci, którzy oferują kursy, szkolenia, podczas których człowiek ma pobudzić swoje “super moce”, które utknęły w tych beznadziejnych 90%.

Ale czy to oznacza, że jesteśmy skazani na bycie takimi, jakimi jesteśmy? Że niezależnie od tego, jak bardzo będziemy się starać i rozwijać to i tak nic więcej z siebie nie wydusimy? Skądże!
Dobrą wiadomością jest to, że ciężka praca nadal działa. Istnieje wiele powodów, aby sądzić, że możesz budować siłę umysłu poprzez regularną pracę przy trudnych zadaniach, takich jak granie na instrumencie muzycznym, nauka arytmetyki, czytanie powieści. A coraz więcej badań naukowych potwierdza, że również poprzez medytację.

Dla podsumowania zachęcam do obejrzenia filmu umieszczonego na kanale TedED

%d bloggers like this: